ANSAMBELSKA IGRA

Temeljni namen izbirnega predmeta, ansambelska igra je uresničevanje interesov učencev za ustvarjanje in raziskovanje na področju glasbene kulture. Ob glasbi se sprostijo, razvijajo odgovornost za skupno sodelovanje ter vrednotijo dosežke.

Splošni cilji predmeta:

• Učenci poustvarjajo vokalne, instrumentalne in vokalno-instrumentalne vsebine;
  • Izbirajo izvajalske sestave po svojih zmožnostih;
  • Navajajo se na samostojno orientacijo v izbranih partiturah in na zapis lastnih skladb;
  • Izražajo ustvarjalne zamisli z zvočnimi eksperimenti, improvizacijo in glasbenim oblikovanjem – komponiranjem;
  • Predstavljajo svoje poustvarjalne in ustvarjalne dosežke.

Učenci pri izbirnem predmetu ansambelska igra pridobijo znanja:

• Obvladajo temeljno tehniko igranja glasbil (Orffovi instrumenti, lastni instrumenti, elektronska ali posamezna klasična glasbila);
  • Se orientirajo v prirejenih in klasičnih glasbenih zapisih (obvladajo osnove branja not, ali pa nadgradijo že naučene vsebine glasbene teorije);
  • Znajo doživeto in estetsko izvajati spored instrumentalnih in vokalno-instrumentalnih skladb;
  • Estetsko poustvarijo izvajan program;
  • Oblikujejo lastne spremljave na dano besedno ali melodično vsebino, ter improvizirajo;
  • Komponirajo –  skladajo različne lažje glasbene oblike;
  • Pozorno poslušajo in vrednotijo izvajane, ter ustvarjene primere;
  • Oblikujejo spored kakovostnejših dosežkov in jih predstavijo na javnem nastopu ali v razredu.

Učencem je v pripravi ansambelske igre namenjeno 35 šolskih ur pri katerih  je v ospredju instrumentalno izvajanje in poustvarjanje. Tudi učenci glasbenih šol so vabljeni k sodelovanju z inštrumentom, ki se ga že učijo. Pri dosežkih ansambelske igre učenci  pridobijo pozitivno samopodobo, znani pa so tudi izsledki glasbene terapije – ugoden vpliv  na človeka. Učenci imajo možnost sodelovati tudi na glasbeni olimpijadi, kjer si lahko pridobijo točke za Zoisovo štipendijo. V letošnjem šolskem letu so učenke 8. a razreda dosegle velik uspeh na 7. državni glasbeni olimpijadi. Na tekmovanju so dobile 1 zlato in 2 srebni priznanji, ter posebno nagrado za najboljšo lastno skladbo.

Mentorja: Denis Robnik in Sara Robnik